Ostatnimi czasy sushi cieszy się rosnącą popularnością konsumentów. Danie to zamawiamy już nie tylko w drogich restauracjach, ale również przygotowujemy je w swoim prywatnym domu. Jest ono doskonałe do świętowania specjalnych okazji i uroczystości. Mimo, iż sushi jest coraz bardziej powszechne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, nadal bardzo mało o nim wiemy.

Nie jest żadną tajemnicą, że sushi pod postacią, którą znamy do dziś pochodzi z Japonii. To właśnie tam do perfekcji wręcz opanowano sztukę przygotowywania tego dania i jest ono najpopularniejszą potrawą w tym zakątku świata. Mimo, iż wielu znawców upiera się, że sushi tak naprawdę nie wymyślono w Japonii, tylko w Chinach, to jednak faktem jest, że to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni przyczynił się do rozpowszechnienia tego dania praktycznie na cały świat. A było to około 300 roku p.n.e.

Historia sushi w Polsce

Wiemy już, w jakich latach powstało sushi, jednak kiedy potrawa ta dotarła do Polski? Jak wynika z przeprowadzonych analiz, pierwsze restauracje sushi w Polsce zaczęły być otwierane około 2000 roku. Początkowo zamawiane jedzenie było drogie i traktowane jak rarytas. Obecnie dostęp do barów sushi jest wręcz nieograniczony – praktycznie na każdym rogu ulicy można spotkać japońskie jedzenie. Doszło nawet do tego, że w większości marketów dostępne są gotowe zestawy sushi. Jak więc można łatwo zauważyć, popularność tego dania w Polsce jest ogromna i nic nie wskazuje, by miało się to w najbliższej przyszłości zmienić.

W jaki sposób powstało sushi?

Swego czasu w Chinach szukano sposobu, jak zakonserwować ryby słodkowodne. Zdecydowano się na wrzucenie ich do beczek wypełnionych gotowanym ryżem. Pod wpływem czasu oraz procesu fermentacji ryż kwaśniał, jednak ryby same w sobie nadawały się jeszcze do spożycia. Sposób ten bardzo szybko podchwycili Japończycy, którzy z biegiem czasu zaczęli coraz częściej żywić się częściowo sfermentowanymi, a częściowo surowymi rybami. Oznacza to, że nie można jednoznacznie stwierdzić, kto tak naprawdę wymyślił sushi.

W dawnych czasach nie było książek kucharskich, a ludzie nie wymieniali się przepisami. Wszelkie potrawy, jakie przygotowywano były tworzone przy wykorzystaniu produktów, które dana ziemia rodziła. W przypadku Azjatów były to oczywiście ryby, ale oprócz tego również ryż i wodorosty.

Jak przygotować sushi?

Sushi jest jedną z tych potraw, które wymagają odpowiedniego przygotowania oraz kreatywności w kuchni. Istnieje bowiem bardzo wiele odmian tej konkretnej potrawy. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o temaki-zushi. Ten rodzaj sushi przybiera formę rożka stworzonego z wodorostów. Do środka wrzucane są składniki, takie jak kawałki ryb czy warzywa. Najstarszą odmianą sushi jest nare-zushi. Zgodnie z recepturą przygotowywane jest ono z rybą funa, która przed podaniem jest patroszona i konserwowana w soli i ryżu. Ze względu na proces przygotowania, akurat ta odmiana sushi nie jest obecnie najpopularniejszą spośród dostępnych, jednak miłośnicy sushi z pewnością powinni jej spróbować.

Kuchnia na całym świecie nieustannie się zmienia i ewoluuje, dlatego w obecnych czasach właściwie niemożliwe jest skosztowanie sushi dokładnie w takiej formie, w jakiej podawano to danie kilkaset lat temu. Obecnie serwowane jedzenia są dostosowane do możliwości restauracji, a także potrzeb i upodobań konsumentów. Niezmienne są natomiast kluczowe składniki sushi, w których skład wchodzi ryba, ryż oraz wodorosty. Niektóre odmiany mogą być dodatkowo zaopatrzone w warzywa.

Mimo, iż procesem naturalnym jest ewolucja kuchni, to jednak pewne schematy i działania powinny pozostać niezmienne. Bardzo dużym błędem jest całkowite zmienianie składu potrawy tylko po to, by zasmakowała mieszkańcom konkretnego regionu (na przykład góralom czy Kaszubom). Trzeba powiedzieć, że każdy zakątek świata różni się od siebie pod względem zabytków, kultury czy religii. Różni się on również pod względem kuchni, dlatego wszelkie próby manipulowania konkretnym daniem to swego rodzaju naruszenie pewnej tożsamości kraju, z którego się wywodzi.

Kontakt z nami

ZORGANIZUJMY RAZEM EVENT SUSHI

Poszukujących spersonalizowanej oferty i organizatorów wydarzeń zachęcamy do skontaktowania się z nami.
Do stałej współpracy zapraszamy także hotele, sale weselne i restauracje, które chcą wzbogacić swoją ofertę o propozycję sushi z najwyższej półki. Jesteśmy elastyczni i dysponujemy swoim sprzętem tym samym kompleksowo organizujemy każdy event.

Zapytaj to nic nie kosztuje!

+ 48 539100209

kontakt@yamisushi.pl